The foreign language thread

Light-hearted discussions, forum games and anything that doesn't fit into the other forums.
Tech Corner - Firewalls, AV etc. - Report Bugs - Board Rules
User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 09 Mar 2008, 16:23

Kjeder meg... :bored:
In War: Resolution, In Defeat: Defiance, In Victory: Magnanimity, In Peace: Goodwill.

User avatar
Milla aka. the Slayer
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6274
Joined: 05 Apr 2006
Location: Where Luna is: in the jacket

Unread postby Milla aka. the Slayer » 09 Mar 2008, 17:47

Jeg laver is :-D Kun fem timer endnu, kun fem timer endnu, kun fem timer endnu...
This minor magical charm captures the viewer's attention and distra... ooo, pretty...
- Dragon Age Origins

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 09 Mar 2008, 19:33

okrane wrote:
Muszka wrote:
ThunderTitan wrote:mai va mirati ca ii acuza lumea de judecăţi nedrepte?
Si te referi la...?
Nu-l baga in seama. Cea mai mare parte din timp nimeni nu intelege ce abereaza el pe acolo :)
in cuvintele lu Corribus... 90% n-au cum sa inteleaga.... :devil:
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 11 Mar 2008, 00:25

Får ikke sove, får ikke sove, får ikke sove....
In War: Resolution, In Defeat: Defiance, In Victory: Magnanimity, In Peace: Goodwill.

User avatar
Ethric
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 4583
Joined: 27 Nov 2005

Unread postby Ethric » 11 Mar 2008, 16:55

Du får ikke tro, at du bare har drømt...
Who the hell locks these things?
- Duke

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 11 Mar 2008, 20:06

no, io parasit d-soara...


chiar copii, ati auzit de schimbarile limbii noastre dragi?! Ia uitele: http://www.revistanoinu.com/Ce-e-nou-in-DOOM-2.html

deci acu nicio e corecta! belea... :rolleyes:
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 11 Mar 2008, 20:19

Nu ştiai de faza cu "niciun/nicio"? :|
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 11 Mar 2008, 20:31

am aflat acu o sapt la servici... nu istem toti la litere... sau la liceu acu 2 ani.


mama ce urat arata...
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 11 Mar 2008, 21:25

Hjemme fra jobb. Skal spise pizza og se på TV. Ahhhh...
In War: Resolution, In Defeat: Defiance, In Victory: Magnanimity, In Peace: Goodwill.

User avatar
Muszka
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 2568
Joined: 06 Jan 2006
Location: Nowhereland

Unread postby Muszka » 11 Mar 2008, 21:26

De ce dracu schimba astia iara regurile? Nu e de ajuns 1 data pe 100 de ani. Inca vreo doua schimbari si nu-oi putea sa citesc/scriu :tired:
"Rage against the system, the system, what kills the human spirit."

User avatar
okrane
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1786
Joined: 01 Sep 2006
Location: Paris

Unread postby okrane » 11 Mar 2008, 22:30

Nu e chiar asa de grav cum zici, dar si mie mi se pare ca sunt schimbari cam inutile.
Adica, nu prea vad scopul sa schimbe scrierea de la "nici o" la "nicio". Care o fi faza? Si mai important, cui ii pasa ca se scrie intr-un fel sau altul?

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 11 Mar 2008, 23:00

Kjeder meg igjen. Får vel sette på litt Top Gear. :)
In War: Resolution, In Defeat: Defiance, In Victory: Magnanimity, In Peace: Goodwill.

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 11 Mar 2008, 23:08

Daca tot voiau sa schimbe limba, mai bine mai scoteau din "î"-uri (sincer nu m-ar deranja daca de maine are trebui sa zic "intr-o zi" in loc de "într-o zi").

Am stat odata si am comparat romana cu italiana - de ce italiana suna mai melodioasa ca a noastra - si m-am prins ca motivul e faptul ca ei folosesc majoritar "a", "e", "i" si "o" - in timp ce noi pentru aceleasi cuvinte de multe ori, folosim "ă", "â", "î" si "u" - care sunt mult mai inchise, de unde si caracterul mai putin melodios al unor cuvinte cu aceeasi radacina latina. Rusii (mama lor :p) - si slavii in general - ni le-au bagat pe gat cred.

Plus ca e vocala care ii chinuie cel mai mult pe cei care incearca sa invete romana, ceea ce nu contribuie in nici un fel la raspandirea limbii...

Au avut si "belgolandezii" o schimbare de limba acum vreo zece ani. Dar n-a fost doar de dragul schimbarii ca la noi, ci in scopul de a simplifica limba (pentru proprii scolari, dar implicit si pentru strainii interesati in a o invata).
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 12 Mar 2008, 05:08

Faza cu nicio/niciun era de dinainte de 1953, după cum scrie în acel articol.
era unicul pronume redat grafic ca şi cum ar fi vorba de două cuvinte diferite şi independente şi nu de un unic pronume/adjectiv compus sudat - între componentele căruia nu poate fi intercalat alt cuvânt;
era singura combinaţie din seria celor formate din nici + când, cât, cum, de cât, de cum, o dată sau odată, odinioară, unde la care nu se făcea distincţie şi în scris între îmbinările libere şi disociabile, în care componentele îşi păstrează individualitatea, şi cuvintele compuse sudate.
[Schimbarea] respectă şi paralelismul grafic cu celelalte limbi romanice în care există pronume cu o structură asemănătoare.
Nessuno în italiană, parcă, şi ninguno în spaniolă. În franceză nu are aceeaşi etimologie, da' tot legat se scrie (aucun).

Chestia asta mi se pare o schimbare OK, nu e chiar aşa de dificil să te obişnuieşti. Te gândeşti numa': "un" ăla se referă la cantitate, as in "1"? Atunci e despărţit. E articol nehotărât? Atunci e despărţit. E doar o problemă de conştientizat anumite reflexe lingvistice şi apoi să le ajustezi puţin. You can do it! :P

@Zam
Faza cu melodicitatea... ştii că e subiectivă :) Cât despre răspândirea limbii, mno, asta este. Să-şi dea silinţa dacă vor, şi oricum nu-i pune nimeni să pronunţe perfect. Atâta vreme cât poate să se facă înţeles, ce mai contează că o zis ceva între ü şi î (am văzut într-un manual că ü e una din vocalele de la care se poate pleca pentru a pronunţa î)?
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
darknessfood
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 4009
Joined: 02 Jul 2007
Location: Netherlands
Contact:

Unread postby darknessfood » 12 Mar 2008, 11:43

Zamolxis wrote:
darknessfood wrote:En ik maar denken dan Might and Magic te moeilijk is voor Belgen, bewijs jij het tegendeel :D
'k Ben ook geen Belg. :D
Ben je dan een Nederlander die in België woont? Ik snap het niet meer :S
You can either agree with me, or be wrong...

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 12 Mar 2008, 13:01

Io nu inteleg d c nu pot sa tina ambele forme?!

Mai ales ca au schimbat scrierea unor cuvinte pentru ca maj lumii le pronunta si scria gresit...

@Muszka

Ca se cred in EU acu, asa ca s-au gandit sa imite si ei pe francezi, care scot o dasta la vro 5 ani cica.

Io sunt cam importriva la o structura rigida a limbi oricum, pt ca toate limbile se schimba tot timpul... daia as prefera sa mentina si formele vechi, si doar sa mai adauge niste forme noi.

Desi dabea astept sa inceapa toata lumea sa foloseasca formele vechi pt ca le-a atras atentia profa ca nu pronunta cuv bine... adik cred ca ne zicea profa in fiecare zi ca pronuntam gresit, da noi tot pe a noastra o tineam.

@Zam...

lasă-mă frate în pace cu prostiile lor de cuvinte modificate pt străini, intro sună aiurea ca draq şi mai şi încalcă regula originala de scriere fonetică de când o refăcut scrierea in alfab. latin.

Şi oricum, portugheza suna de 10x mai bine decat limbile de care zici tu, si are î, â etc.


Iar raspandirea limbi nu are asa de mult de a face cu cum suna, engleza are deajunse influente germanice ca sa fie destul de iffy la multe chestii, nu daia e vb asa de mult.
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
Muszka
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 2568
Joined: 06 Jan 2006
Location: Nowhereland

Unread postby Muszka » 12 Mar 2008, 21:12

Nu-mi pasa de schimbari atata timp cat is logice, si au rost. ce a scris tLD pare logic, dar niciodata n-asi fi dat seama. Pt. mine pare ca si celalate legi facute de presedintii nostrii destepti. In asta dau dreptate lui TT, faca si astia modificari ca ii la moda. Nu-mi prea pasa sa fie mai melodios, n-asi invata o limba pt. k ii melodios.
Problema mea ii faptu k cu tot schimbarile astea multi n-o sa stie ce ii corect si ce nu. Imi mai amintesc faza cu 'î' si 'â' si faza cu sunt si sint. Ce logica are una sau alta? Si fara schimbari stiam profesoare care nu stiau gramatica corect, acum vor deteriora copii si mai mult.
Daca ar fi o schimbare unica, n-asi zice nimic, da parca vad cum vor aparea si alte schimbari in curind.
Si problema nu poate fii izolata numai la ligvistica, fac asa cu toate legile. Le schimba constant. Si cand te duci undeva cu masina, nu poti fii sigur de tine, fiindca in orice zii poate sa apara o lege noua, si-ti dau 2 puncte si 1 million pentru ca astazi dimineata nu te-ai uitat la stiri.
"Rage against the system, the system, what kills the human spirit."

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 12 Mar 2008, 23:24

darknessfood wrote:
Zamolxis wrote:
darknessfood wrote:En ik maar denken dan Might and Magic te moeilijk is voor Belgen, bewijs jij het tegendeel :D
'k Ben ook geen Belg. :D
Ben je dan een Nederlander die in België woont? Ik snap het niet meer :S
Wie zei dat ik een Nederlander of Belg moet zijn? Zie je niet dat ik ook in ander talen hier schrijf? ;)

Ik ben gewoon een paar jaar geleden naar Brussel verhuisd, en sindsdien heb ik ook NL geleerd. B-)
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
darknessfood
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 4009
Joined: 02 Jul 2007
Location: Netherlands
Contact:

Unread postby darknessfood » 12 Mar 2008, 23:32

Zamolxis wrote:
darknessfood wrote:
Zamolxis wrote: 'k Ben ook geen Belg. :D
Ben je dan een Nederlander die in België woont? Ik snap het niet meer :S
Wie zei dat ik een Nederlander of Belg moet zijn? Zie je niet dat ik ook in ander talen hier schrijf? ;)

Ik ben gewoon een paar jaar geleden naar Brussel verhuisd, en sindsdien heb ik ook NL geleerd. B-)
Oooooooow, op die fiets. Waar kom je oorsprongkelijk vandaan dan?
You can either agree with me, or be wrong...

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 13 Mar 2008, 06:33

Imi mai amintesc faza cu 'î' si 'â' si faza cu sunt si sint. Ce logica are una sau alta?
Sunt absolut sigur că e vorba de etimologie diferită, dar nu mai ţin minte exact care cuvânt vine de unde. Ideea generală e că fiecare vine dintr-o formă conjugată anume a verbului "a fi" din latină. Azi am română şi o să întreb :)

Muszka, dacă nu te superi, în ce zonă a ţării de aflii? Am o bănuială după felul în care ai scris nişte cuvinte, dar aş vrea să-mi confirmi :)
"Not all those who wander are lost." -- JRRT


Return to “Campfire”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 49 guests