The Foreign Language Thread #2

Light-hearted discussions, forum games and anything that doesn't fit into the other forums.
Tech Corner - Firewalls, AV etc. - Report Bugs - Board Rules
User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 18 Sep 2009, 06:26

Ha ha, en danske som kritiserer nordmenns alkoholvaner? Ja, OK, jeg er med deg...

User avatar
Ethric
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 4583
Joined: 27 Nov 2005

Unread postby Ethric » 18 Sep 2009, 15:02

I dag skal det drikkes, ja.
Who the hell locks these things?
- Duke

User avatar
Milla aka. the Slayer
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6274
Joined: 05 Apr 2006
Location: Where Luna is: in the jacket

Unread postby Milla aka. the Slayer » 18 Sep 2009, 18:51

Forsøger bare at fjerne fokus fra os jo!! Desuden drikker du alt for meget :P
Faktisk drikker jeg selv sjældent. Men i morgen....whoop...der skal jeg bælle!!! :-D
This minor magical charm captures the viewer's attention and distra... ooo, pretty...
- Dragon Age Origins

User avatar
Gaidal Cain
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6972
Joined: 26 Nov 2005
Location: Solna

Unread postby Gaidal Cain » 18 Sep 2009, 19:28

Milla aka. the Slayer wrote:Forsøger bare at fjerne fokus fra os jo!!
De är bra på det, norrmännen. Det är rätt skönt att det faktiskt finns stackare som kan tänka sig åka till Sverige för att få "billig" sprit.
You don't want to make enemies in Nuclear Engineering. -- T. Pratchett

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 18 Sep 2009, 21:08

Holder meg på vogna i dag, jeg. Eller kanskje jeg skulle ta en liiiiiten whiskydråpe?

User avatar
Milla aka. the Slayer
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6274
Joined: 05 Apr 2006
Location: Where Luna is: in the jacket

Unread postby Milla aka. the Slayer » 18 Sep 2009, 21:10

Go for it...:P
This minor magical charm captures the viewer's attention and distra... ooo, pretty...
- Dragon Age Origins

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 18 Sep 2009, 21:17

*slurpe litt*

Bare en ørliten Glenlivet. :)

User avatar
Ethric
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 4583
Joined: 27 Nov 2005

Unread postby Ethric » 19 Sep 2009, 10:35

Vondt i hodet i dag... men angstfri ihvertfall.
Who the hell locks these things?
- Duke

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 19 Sep 2009, 11:17

Kjøpte seks flasker hvitvin i dag. Familien skal ha skalldyrfest snart, og vi ville ha en spesiell vin som var utsolgt fra lager, men som de tilfeldigvis hadde i en butikk her i Drammen. :)

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 20 Nov 2009, 20:34

Care mergeti la vot?
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 20 Nov 2009, 21:57

Io.
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 20 Nov 2009, 22:02

Si? Preferinte? :) Vot cu mintea-mpacata sau destul de nesigur?

La mine gradul de siguranta descreste dupa cum urmeaza: :)

1. -171 Trantori in Parlament: sigur da -> oricum as pune-o, la cat de lenesi si ineficienti sunt si la ce salarii au (+ secretare, consilieri, masini, dotari etc pt fiecare), chiar nu vad niciun motiv pt care nu ne putem lipsi de o treime din ei.

2. Unicameral: da, desi sunt doar partial convins ca ar fii o mutare necesara, care ar imbunatatii lucrurile substantial. Se elimina taraganarea legilor, dar poate altele se vor vota prea repede. Ar avea o logica bicameralul daca cele 2 camere ar avea domenii diferite, ca la germani.

3. Presedinte: niciunul din cei cu sanse nu e presedintele ideal. Ai mei din tara imi zic ca e unul Eduard Manole care e baiat destept si de treba, insa saracu' n-are nici o sansa. Din cei cu sanse, Antonescu pare cel mai "curat", insa nu stiu daca are taria sa lupte cu mogulii gen Voiculescu, Vantu etc. L-am vazut in ultimile dezbateri - a punctat cateva chestii bune, dar nu suficient. As vota cu el nu pt ca ar fii cel mai bun, ci doar sa nu-l vad pe Geoana in turul doi (visez la o Romanie care e in stare de un tur al 2-lea fara PSD). Eh... In concluzie, fie Basescu, fie Antonescu. Cat de "rai" or fi ei, la cate prostii a facut Basescu (ca asta se arunca mereu ca argument), riscul unui om care face prostii care dauneaza tarii, nu se compara cu riscul unui om care aduce in spatele lui o sleahta intreaga de moguli fosti securisti. PSD deja controleaza tara din opozitie (vezi majoritatea ziarelor si televiziunilor, inclusiv TVR care a considerat-o pe Almaseanca mai importanta decat confruntarea Basescu-Antonescu). Mi-e groaza sa ma gandesc ce vom ajunge daca le iese si marioneta prostanaca presedinte (basca ce le-o mai fi promis Geoana rusilor cand s-a dus sa pupe inelul pe ascuns acum cateva luni).
Last edited by Zamolxis on 20 Nov 2009, 23:02, edited 3 times in total.
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
Milla aka. the Slayer
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6274
Joined: 05 Apr 2006
Location: Where Luna is: in the jacket

Unread postby Milla aka. the Slayer » 20 Nov 2009, 22:58

Kalah wrote:Kjøpte seks flasker hvitvin i dag. Familien skal ha skalldyrfest snart, og vi ville ha en spesiell vin som var utsolgt fra lager, men som de tilfeldigvis hadde i en butikk her i Drammen. :)
Sig mig, holder I ikke skaldyrsfest uafbrudt?! :|
This minor magical charm captures the viewer's attention and distra... ooo, pretty...
- Dragon Age Origins

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 20 Nov 2009, 23:42

Iblant. Innrøm det: du har lyst på skalldyrmat. :yummy:

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 21 Nov 2009, 10:13

Legat de referendumuri, nu ştiu. Ce spui tu are sens, dar nu m-am informat mai deloc.

Legat de preşedinte, mie mi-a sărit în ochi Remus Cernea, candidatul verde. Desigur, nu are nicio şansă să câştige, dar măcar dacă aş vota cu el m-aş simţi eu mai împăcat cu mine însumi.

Pe de altă parte, e iarăşi chestiunea asta pragmatică în discuţie, că dacă nu intră Antonescu în al doilea scrutin, atunci o să fie iar o alegere aiurită... iar să fie vorba de răul cel mai mic...
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 21 Nov 2009, 11:44

Zamolxis wrote:Si? Preferinte? :) Vot cu mintea-mpacata sau destul de nesigur?

La mine gradul de siguranta descreste dupa cum urmeaza: :)

1. -171 Trantori in Parlament: sigur da -> oricum as pune-o, la cat de lenesi si ineficienti sunt si la ce salarii au (+ secretare, consilieri, masini, dotari etc pt fiecare), chiar nu vad niciun motiv pt care nu ne putem lipsi de o treime din ei.

2. Unicameral: da, desi sunt doar partial convins ca ar fii o mutare necesara, care ar imbunatatii lucrurile substantial. Se elimina taraganarea legilor, dar poate altele se vor vota prea repede. Ar avea o logica bicameralul daca cele 2 camere ar avea domenii diferite, ca la germani.

Problema e k dc ist mai putini hoti se inteleg mai repede intre ei cum exact sa ne fure...

Zamolxis wrote:3. Presedinte: niciunul din cei cu sanse nu e presedintele ideal. Ai mei din tara imi zic ca e unul Eduard Manole care e baiat destept si de treba, insa saracu' n-are nici o sansa. Din cei cu sanse, Antonescu pare cel mai "curat", insa nu stiu daca are taria sa lupte cu mogulii gen Voiculescu, Vantu etc. L-am vazut in ultimile dezbateri - a punctat cateva chestii bune, dar nu suficient. As vota cu el nu pt ca ar fii cel mai bun, ci doar sa nu-l vad pe Geoana in turul doi (visez la o Romanie care e in stare de un tur al 2-lea fara PSD). Eh... In concluzie, fie Basescu, fie Antonescu. Cat de "rai" or fi ei, la cate prostii a facut Basescu (ca asta se arunca mereu ca argument), riscul unui om care face prostii care dauneaza tarii, nu se compara cu riscul unui om care aduce in spatele lui o sleahta intreaga de moguli fosti securisti. PSD deja controleaza tara din opozitie (vezi majoritatea ziarelor si televiziunilor, inclusiv TVR care a considerat-o pe Almaseanca mai importanta decat confruntarea Basescu-Antonescu). Mi-e groaza sa ma gandesc ce vom ajunge daca le iese si marioneta prostanaca presedinte (basca ce le-o mai fi promis Geoana rusilor cand s-a dus sa pupe inelul pe ascuns acum cateva luni).

Problema e k si Base cam are ambitii putiniene... deja a lungit presedentia de la 4 la 5 ani, acu mai trebe doar sa faca k doar sa nu aiba voie 2 consecutive in loc de 2 maxim... (desi fratimiu zice k e mai mult ca Chavez, k face dastea prin referendum).


Oricum, k intotdeauna tot in cacat ne balacim oricum.
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 21 Nov 2009, 13:29

Referendumul nu are valuare de lege. Conform constitutiei, tot Parlamentul trebuie sa inainteze si sa voteze o lege. Referendumul este doar o masura de consultare a populatiei, menita sa puna presiune pe votul parlamentarilor.

Mandatul de 5 ani s-a introdus pt ca exista si in alte state europene si pentru ca motorul alegerilor parlamentare de pana acum a fost mereu candidatul la presedintie, ceea ce nu e normal avand in vedere ca nu el va fii seful guvernului. Plus ca asa se evita riscul de a avea mereu, din 4 in 4 ani, schimbari radicale. Singurul lucru care nu-mi place mie la separarea asta, e costul suplimentar al mai multor alegeri.

Nu imi fac griji ca Base va incerca sa se intinda la un al 3-lea mandat. Prea o tine toata ziua cu respectarea Constitutiei. Omul are mai curand slabiciuni (EBA, Udrea) decat tendinte tiranice. Singurul risc de dictatura in Romania nu vine de la el, ci mai curand din umbra, de la caracatita PSD, care controleaza deja 90% din mass media si buna parte din economie.
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
Milla aka. the Slayer
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6274
Joined: 05 Apr 2006
Location: Where Luna is: in the jacket

Unread postby Milla aka. the Slayer » 21 Nov 2009, 23:26

Kalah wrote:Iblant. Innrøm det: du har lyst på skalldyrmat. :yummy:
Jeg hader seafood!
This minor magical charm captures the viewer's attention and distra... ooo, pretty...
- Dragon Age Origins

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 21 Nov 2009, 23:48

Reker? Krabber? Hummer (Gud forby)? På loff, med majones, salat, sitron og andre snaddersaker... :yummy:

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 22 Nov 2009, 11:15

Zamolxis wrote:Referendumul nu are valuare de lege. Conform constitutiei, tot Parlamentul trebuie sa inainteze si sa voteze o lege. Referendumul este doar o masura de consultare a populatiei, menita sa puna presiune pe votul parlamentarilor.

Da, nu prea conteaza cm exact merge, era doar o comparatie cu Chavez.

Zamolxis wrote: Prea o tine toata ziua cu respectarea Constitutiei.
:lolu:

Si toti stim k dc zice un politician ceva sigur e adevarat...


Oricum, cred k cel mai simplu ar fi sa votez pt Vadim:


"Am o satisfacţie tristă că se adevereşte previziunea mea de fraudă. Toate cele patru partide sunt vinovate, pentru că s-ar fi putut opri prin lege turismul electoral, frate siamez cu sondajele false. Voturile pe care le va avea Băsescu sunt, de fapt, voturi acordate mie. Toţi candidaţii, în afară de mine, sunt hoţi", a mai spus Vadim Tudor.

Poate iarasi reusim sa ii mai speriam pe restu din UE k ltima data cand a castigat Illiescu... si intotdeauna e amuzant sa-l vezi p Vadim la TV...
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image


Return to “Campfire”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 60 guests