The Foreign Language Thread #2

Light-hearted discussions, forum games and anything that doesn't fit into the other forums.
Tech Corner - Firewalls, AV etc. - Report Bugs - Board Rules
User avatar
Borsuc
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 2218
Joined: 07 Jul 2008
Location: Bucharest, Romania

Unread postby Borsuc » 08 Apr 2009, 21:56

Zamolxis wrote:Caz tipic te "tara arde si baba se piaptana". Astia au fost la un pas de pseudo-revolutie la Chisinau, au dat foc la parlament si fluturat steagul Romaniei mari pe cladirea lui Voronin, iar voi vorbiti de cat de moale va e scaunul? ;|
sper să nu se enerveze Rusia :P
All humans do is to go to a place, bountiful of nature, and live there. Then the human multiplies and sucks all the wonders there. They move to the next. There is one thing that works the same way as that: a virus.

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 08 Apr 2009, 22:11

Jeg håper dere alle er klar over at de rettspråklige hersker over denne tråden og at hevnen over dem som våger å snakke hedensk språk vil bli plutselig og grusom...
In War: Resolution, In Defeat: Defiance, In Victory: Magnanimity, In Peace: Goodwill.

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 08 Apr 2009, 22:48

Sa se enerveze?...

Parerea mea a ca totul le merge conform planului: un protest cu pagube minime care sa le dea motiv sa trimita noi trupe pacificatoare.
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
Borsuc
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 2218
Joined: 07 Jul 2008
Location: Bucharest, Romania

Unread postby Borsuc » 09 Apr 2009, 01:48

Exact despre asta vorbeam, probabil nu m-am exprimat corect.
All humans do is to go to a place, bountiful of nature, and live there. Then the human multiplies and sucks all the wonders there. They move to the next. There is one thing that works the same way as that: a virus.

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 09 Apr 2009, 06:28

Zamolxis wrote:Caz tipic te "tara arde si baba se piaptana". Astia au fost la un pas de pseudo-revolutie la Chisinau, au dat foc la parlament si fluturat steagul Romaniei mari pe cladirea lui Voronin, iar voi vorbiti de cat de moale va e scaunul? ;|
Ce-am putea face pe un forum ca ăsta legat de evenimentele din Chişinău?! Zău aşa.

Sau zici să ieşim în stradă şi noi? Sincer nu prea am chef să ies în stradă cot la cot cu Noua Dreaptă. Cel puţin aici în Cluj. Şi dacă ies în stradă, ce?
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
Zammy
Leprechaun
Leprechaun
Posts: 24
Joined: 09 Apr 2009
Location: Bucharest, Romania

Unread postby Zammy » 09 Apr 2009, 06:44

Nu cred ca noi, cei din Romania, putem face mare lucru. Mie mi-ar placea sa-si ia comunistii talpasita si sa plece.

Si, daca tot visez, as mai dori sa se uneasca Moldova cu Romania si sa ne dea Rusia tezaurul inapoi...

...si sa faca JVC Heroes VI. :D
Failure is not an option -- it comes bundled with Windows.

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 09 Apr 2009, 06:58

M-am mirat întotdeauna de ce unioniştii nu se gândesc practic. Sunt atâtea piedici de ordin administrativ şi economic, de exemplu, în calea unei uniri.

Bun venit la Masa Rotundă :D
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
Zammy
Leprechaun
Leprechaun
Posts: 24
Joined: 09 Apr 2009
Location: Bucharest, Romania

Unread postby Zammy » 09 Apr 2009, 07:43

Multam.

Oricum, eu am zis ca ar fi grozav daca s-ar putea uni, oricine isi da seama ca e imposibil. Asta e una din dorintele mele imposibile, printre care se numara inapoierea tezaurului, castigarea UCL-ului de o echipa romaneasca etc. :D
Failure is not an option -- it comes bundled with Windows.

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 09 Apr 2009, 08:35

Zamolxis wrote:Caz tipic te "tara arde si baba se piaptana". Astia au fost la un pas de pseudo-revolutie la Chisinau, au dat foc la parlament si fluturat steagul Romaniei mari pe cladirea lui Voronin, iar voi vorbiti de cat de moale va e scaunul? ;|
Frate, un scaun moale nu e gluma... da vad k si-au facut efectu antibioticele...


Cat despre revolutie... se vede k nu stai prin tara... aia s-au shucarit k iarasi le-au furat voturile si au iesit in strada... un prim pas bun, da nu arde nici o tara... desi poate poate face si SRIu sau cum s-o mai chema ceva bine si ii scapa p aia de Voronin si alti idioti k el...

Oricum, dc vb noi aici d asta nu ajuta cu nimik...
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
Milla aka. the Slayer
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6274
Joined: 05 Apr 2006
Location: Where Luna is: in the jacket

Unread postby Milla aka. the Slayer » 09 Apr 2009, 11:07

Selvsagt K. Selvsagt.
:devious:
Skal hen til baby-lil om en halv time :oex:
This minor magical charm captures the viewer's attention and distra... ooo, pretty...
- Dragon Age Origins

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 09 Apr 2009, 12:21

Kos deg. Jeg har hatt besøk av de små. De er viltre.
In War: Resolution, In Defeat: Defiance, In Victory: Magnanimity, In Peace: Goodwill.

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 09 Apr 2009, 20:45

Zammy wrote:Nu cred ca noi, cei din Romania, putem face mare lucru. Mie mi-ar placea sa-si ia comunistii talpasita si sa plece.

Si, daca tot visez, as mai dori sa se uneasca Moldova cu Romania si sa ne dea Rusia tezaurul inapoi...

...si sa faca JVC Heroes VI. :D
Subscriu si eu la visele tale (unire, tezaur, JVC...) :)

@tLG: unii unionisti gandesc si practic, pt ca sunt si avantaje in unire (dar pe termen f, f, lung). Cat priveste restul "practicalitatii", mi se pare o atitudine trista si egoista, sa respingi unirea doar din cauza faptului ca nu ni se arata avantajoasa economic (si nu numai...). Motivul pt care tu ai dus si continui sa duci o viata cat de cat decenta la Cluj, e simplul fapt ca Clujul se afla in vestul, nu in estul Romaniei. Daca ar fii fost in Basarabia, poate ca nu ti-ai fii cunoscut niciodata bunicii deportati in Siberia, ai fii crescut cu niste parinti spalati pe creier, super-indoctrinat is scoala, si rugandu-te in prezent la Dumnezeu ca intreprinderea la care lucrezi sa nu-ti amane si luna asta plata salariului de 25 de euro.

Faptul ca tinerii romanii din stanga Prutului traiesc intr-o tara de rahat, nu e vina lor. Tot asa cum nu e meritul tau faptul ca traiesti intr-o tara care, asa cum e ea, iti ofera totusi un nivel de trai de vreo 3 ori mai bun decat R.M. Sunt chiar trist cand vad ca jumatate din romani n-ar dori o unire cu Moldova, in primul rand pe motive financiare individualiste.

Nu zic ca asta 50% sunt de vina pt faptul ca nu avem "Romania Mare" din nou. Basarabenii mai au drum lung pana sa ajunga sa-si doreasca unirea la fel de mult ca si romanii. Nimic nu ne opreste sa fim realisti si sa realizam ca unirea oricum nu are nici o sansa sa se petreaca in viitorul apropiat, asa ca grijile finianciare ale unora chiar sunt nefondate. Asa ca ce ne opreste sa ne dorim macar, ca intr-o zii sa fim iarasi o Romanie Mare (apropo, ce ma bucur ca Vadim se duce usor usor la fund... pot iarasi sa folosesc "Romania Mare" fara sa-mi vina un gust prost in gura :p)?

Pentru mine a zice azi undeva pe net ca vrei unirea, nu inseamna ca vai maine chiar se va produce daca se iau si altii dupa mine. Nu, eu zic ca m-as bucura sa avem unirea pentru ca atunci cand un moldovean va trece mai apoi pe acel forum/blog dupa mine, sa vada ca imi doresc sa fim iarasi frati chiar si acum, cand ei o duc atat de prost. Pt ca stiu (sau sper...) ca va veni o zi cand chiar vom avea ocazia sa ne unim. Si vreau ca atunci moldoveanul respectiv sa-si aminteasca faptul ca nu i-am intors spatele atunci cand ii era mai rau (deja ma simt un pic prost pt ca nu le intind chiar o mana... dar mai rece de atat fata de situatia lor chiar nu pot fi)...

No' hai ca iar m-am intins cu vorba.... :p
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
Lord Lakely
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1740
Joined: 02 Jul 2008
Location: The Eleventh Dimension....

Unread postby Lord Lakely » 09 Apr 2009, 21:04

Kun je dat ook naar het Nederlands vertalen, Zam?

En waar is DarknessFood? We hebben en echt NL gesprek nodig hier! ('k word gewoon ZOT van al dat Noors en Roemeens)

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 09 Apr 2009, 21:15

1. Nu am pomenit de motive financiare individualiste. Mă refeream la economia statului român.
2. De ce tot dai exemple în care mă incluzi pe mine?
3. Atitudine tristă şi egoistă? Ei bine, n-a zis nimeni că lucrurile practice trebuie să fie întotdeauna şi plăcute.
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 09 Apr 2009, 21:43

ThunderTitan wrote:Cat despre revolutie... se vede k nu stai prin tara... aia s-au shucarit k iarasi le-au furat voturile si au iesit in strada... un prim pas bun, da nu arde nici o tara... desi poate poate face si SRIu sau cum s-o mai chema ceva bine si ii scapa p aia de Voronin si alti idioti k el...

Oricum, dc vb noi aici d asta nu ajuta cu nimik...
Cum nu arde nici o tara? Tara aia putrezeste de-a dreptul sub comunisti. Asa ca la figurat arde chiar mai mult decat le-a ars Parlamentul la propriu acum doua zile.

De la SRI sa nu te astepti la mare lucru. Poate ceea ce s-a intamplat recent le va da idei... Insa scenele de marti n-au avut nimic de-a face cu SRI-ul. Dupa cum am mai zis, asta trebuie sa fii fost cea mai prost organizata revolta ever, iar faptul ca tinerii au reusit sa patrunda in cladirile Parlamentului si Presedintiei e pt ca politia a asigurat poate cea mai proasta protectie a institutiilor statului ever (fie-s prosti, fie totul a fost premeditat de comunisti, dupa cum se zvoneste, pt a-i determina pe rusi, ucraineni, gagauzi, etc sa se re-coaguleze intr-o masa anti-romaneasca, in spatele PCRM).

Daca ajuta la ceva sa vorbim aici, nu stiu... Dar eu zic ca macar in sfarsit avem ceva de vorbit. Ca mi se par un pic cam lame mesajele alea gen "hai mah mai ziceti si voi ceva" din doua in doua pagini - doar de dragul de a vedea un post in romana printre nordici, chiar daca nu avem nimic de spus. :P
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 09 Apr 2009, 22:15

theLuckyDragon wrote:1. Nu am pomenit de motive financiare individualiste. Mă refeream la economia statului român.
2. De ce tot dai exemple în care mă incluzi pe mine?
3. Atitudine tristă şi egoistă? Ei bine, n-a zis nimeni că lucrurile practice trebuie să fie întotdeauna şi plăcute.
Scuze daca a sunat a "atac la persoana". Chiar daca a fost un pic, nu s-a vrut violent (daca intelegi ce vreau sa zic...) ;)

1. Stiu ca nu ai pomenit de motive financiare individualiste. Dar nu-mi zice mie ca-ti pasa mai mult de economia statului roman in general, decat de propriul buzunar. Nu cred ca sunt oameni care resping unirea, ingrijorati de efectele ei asupra visteriei BNR sau mai stiu eu ce. Mai mult ca sigur majoritatea sunt ingrijorati de modul in care scaderea economica se va resimtii in viata lor personala si a celor din jur.

2. Te-am inclus in comparatia respectiva, pt ca pe baza postului tau anterior, mi se pare ca esti destul de reprezentativ pt atitudinea generala a Clujenilor (si poate a majoritatii ardelenilor) fata de Rep.Moldova. Am stiudiat 5 ani la Cluj - si am iubit orasul ala. Mi-am facut o groaza de prieteni si sunt de parere ca sunt multi oameni minunati acolo. Dar in ciuda acestui fapt, am fost surprins cat de multi clujeni/ardeleni aveau aceasta "ma doare-n pix" atitudine cand venea vorba de Moldoveni. Poate a fost si experienta mea personala. Dar pt mine a fost un mic şoc venind din Bucuresti, dintr-un cerc de familie/prieteni care in cel mai rau caz sunt neutrii fata de unirea cu R.Moldova, insa multi chiar o doresc si/sau sufera ca tara inca e taiata in doua, si ajungand la Cluj, unde multi colegi de facultate nici nu voiau sa auda de unire, fie pe motive economice, fie pt ca "basarabenii sunt prosti" si n-avem nevoie de ei (atitudini una mai egoista decat alta).

3. Again, poate nu inteleg eu la ce te referi prin "practic". Dar intr-un fel vad ca asociezi in finalul propozitiei tale "unirea" cu "placutul". Iar intrebarea mea e - inteleg ca pentru unii nu se merita efortul sa lupte pt acel "placut" - dar nu inteleg de ce unii ar lupta (fie si prin declaratii) impotriva lui. Inteleg sa fie romani realisti, care sa refuze sa discute subiectul pt ca e pierdere de vreme. Dar nu ii inteleg pe cei care depun eforturi in a demonstra de ce unirea n-ar fii benefica pt Romania. De parca am discuta de achizitionarea unui petec de pamant neroditor. Mie nu mi-e de pamant, ci de oameni. Nu ma doare atat ca Cetatea Alba e la ucraineni, oricat de avantajos economic ar fii sa avem sudul Basarabiei; insa ma doare faptul ca Tighina e in mainile transnistrenilor, care le interzic romanilor sa-si foloseasca limba materna, care-i forteaza pe copii sa invete fie rusa fie moldoveneasca in chirilice, si le dau foc la orice carti gasesc in scoala tiparite in limba romana (ori inchid scoala cu totul).
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
Zamolxis
Archangel
Archangel
Posts: 1406
Joined: 06 Jan 2006
Location: still too foggy to tell

Unread postby Zamolxis » 09 Apr 2009, 22:22

@LL - vertaling van mijn bovenste posts: 't ga echt nie goed met die arme Moldaviërs, man!... :sad:
'Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former' - Albert Einstein

'Science without religion is lame, religion without science is blind' - same guy

User avatar
Kalah
Retired Admin
Retired Admin
Posts: 20078
Joined: 24 Nov 2005

Unread postby Kalah » 09 Apr 2009, 23:31

Nå prøver de seg igjen, med lange uleselige innlegg, lik muslimene på Midtøsten-forumet til Dagbladet ;)
In War: Resolution, In Defeat: Defiance, In Victory: Magnanimity, In Peace: Goodwill.

Toge
Leprechaun
Leprechaun
Posts: 22
Joined: 04 Jul 2008

Unread postby Toge » 10 Apr 2009, 00:13

Kun ensimmäisen kerran tulin tälle foorumille, luulin että Milla olisi suomalainen niinkuin minäkin.

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 10 Apr 2009, 05:23

Prin "practic" vreau să zic că: da, ok, unire, nicio problemă în a ajuta oamenii respectivi, îmi place şi mie ideea de România Mare, chiar vibrează o coardă în mine... dar în momentul în care treci la bani mărunţi, apar o sumedenie de dificultăţi. Zicând că există aceste piedici, eu personal nu vreau să "lupt împotriva ideii de unire", cum zici că poate există unii care o fac, ci doar să arăt că ce e uşor de zis nu e la fel de uşor de făcut. Poate pe undeva era evident că e greu de făcut, dar la un moment sau altul, problemele concrete care pot apărea în ipoteza unirii trebuie aduse în prim-plan, pur şi simplu pentru a contura o perspectivă mai realistă.

Şi (ca fapt divers), nu sunt din Cluj, doar locuiesc aici de puţină vreme. Sunt pe jumătate ardelean şi pe jumătate moldovean, dacă ar fi să o luăm după originea părinţilor. Moldovean din România, pt clarificare.

Sincer, faza cu "basarabenii sunt proşti" n-am mai auzit-o. Dacă or avea ceva deficienţe, mă gândesc că poate a jucat şi sistemul educaţional controlat de comunişti un rol, dar nu am informaţii în acest sens.
Neîncercând să le găsesc o scuză ardelenilor pt atitudinea indiferentă, ci doar o frântură de explicaţie (că nu are cum să fie întreagă), aş zice că poate e din cauză că de partea asta a Carpaţilor există alte tensiuni interetnice pentru a le păsa şi de cele de peste Prut. Just a thought :)
"Not all those who wander are lost." -- JRRT


Return to “Campfire”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 16 guests