The foreign language thread

Light-hearted discussions, forum games and anything that doesn't fit into the other forums.
Tech Corner - Firewalls, AV etc. - Report Bugs - Board Rules
User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 20 Jun 2007, 19:53

De ce să nu merite?
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
okrane
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1786
Joined: 01 Sep 2006
Location: Paris

Unread postby okrane » 20 Jun 2007, 20:10

Veldrynus wrote:
okrane wrote: Si de ce oare crezi tu ca se intampla toate astea... din cauza imaginii pe care noi si tara noastra o avem.
Problema majora nu este imaginea. Intrebarea este, daca ar merita aceasta tara o imagine mult mai buna?
Pai si atunci care e problema majora? Crezi oare ca vom ajunge vreodata la un nivel de trai suficient de bun ca sa aibe ce fura tiganii de la romani, ca sa nu mai plece in vest... sau capsunarii nostri or sa puna mana pe carte doar asa ca e mai bine?

Nu asta e intrebarea... intrebarea este, tu ca roman, meriti oare sa fii tratat si privit cu astfel de prejudecati din cauza unor aspecte care nu tin nicidecum de tine?

Si daca situatia e asa cum este ce putem face ca sa o amelioram, si ce sa nu facem ca sa nu o inrautatim?

Si ca o mentiune interesanta, uitandu-ne la amicii nostrii de pe continentul celalalt. Pai statistic vorbind sunt mai saraci ca noi, si in mizerie mai mare ca a noastra... uita-te cateva replici in urma cand vorbea de violenta de pe la ei... dar totusi nu sunt considerati gunoaiele americii, si toate ca toate ei reusesc sa scoata in afara chestiile bune care sunt la ei...

User avatar
Orfinn
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 3325
Joined: 06 Jan 2006
Location: Norway

Unread postby Orfinn » 20 Jun 2007, 21:58

So darn much truth in that picture. Thats why I love Europe! And the girls in Norway are on of the best ;) Love my country even more! :-D

User avatar
winterfate
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6191
Joined: 26 Nov 2006
Location: Puerto Rico

Unread postby winterfate » 20 Jun 2007, 22:36

Panda wrote:Tipo isso. É que mesmo as piores, hum, tonterias (bobagens) podem conter resquícios de cultura. Huhu. *disturbed smile* Or not. *more disturbed smile*
:D
Claro...como dije anteriormente...no todo puede ser seriedad en esta vida. :D

Pero...los puertorriqueños se exceden a veces. A veces pienso que el bochinche (means gossip) es el deporte nacional de la isla. Algunos dicen que sí lo es...:devious:
Wolfsburg wrote:Thus, I am quite aware of his fame
Sin Vel, este foro no sería igual. :devil: ;)

¿Vives en Alemania Wolfsburg? Entonces, sabes alemán...¿verdad? :)
Yo quiero aprender francés, porque dicen que es el idioma del amor :D.
Y también porque algunos dicen que es la lengua romántica más dificil de aprender (in this case romantic = derived from latin...not the love type of romantic :)).
The Round Table's birthday list!
Proud creator of Caladont 2.0!
You need to take the pain, learn from it and get back on that bike... - stefan
Sometimes the hearts most troubled make the sweetest melodies... - winterfate

User avatar
Panda Tar
Forum Mascot
Forum Mascot
Posts: 6709
Joined: 21 Feb 2006
Location: Florianópolis - Brasil

Unread postby Panda Tar » 21 Jun 2007, 11:32

winterfate wrote: Pero...los puertorriqueños se exceden a veces. A veces pienso que el bochinche (means gossip) es el deporte nacional de la isla. Algunos dicen que sí lo es...:devious:

¿Vives en Alemania Wolfsburg? Entonces, sabes alemán...¿verdad? :)
Bochinche = cochicho = fofoca. :D

De repente o bochinche faz com os porto riquenhos vivam mais, que nem aquele homem que era o mais velho do mundo. :tongue: Falando mais da vida dos outros talvez faça viver mais.... :devil:

Ah, e Wolfsburg disse que vivia na Suíça, embora eu tenha perguntado o que ele havia ido - a motivação de ter ido lá, mas nenhuma resposta veio ainda. :)
"There’s nothing to fear but fear itself and maybe some mild to moderate jellification of bones." Cave Johnson, Portal 2. :panda:

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 21 Jun 2007, 15:06

Yo quiero aprender francés, porque dicen que es el idioma del amor smile_teeth.
Y también porque algunos dicen que es la lengua romántica más dificil de aprender (in this case romantic = derived from latin...not the love type of romantic smile).
Yo creo que se dice "romanica", no "romantica"... no? :| In English it's "romance language"...

No creo que el frances sea el idioma del amor o especialmente dificil, es un idioma como todos los otros. "Paris, ville d'amour" es un estereotipo. Y por la dificultad... "y'a rien d'impossible" ;)
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
Wolfsburg
Demon
Demon
Posts: 316
Joined: 19 Apr 2007
Location: Chräiebuerg

Unread postby Wolfsburg » 21 Jun 2007, 20:39

Panda Tar wrote: Ah, e Wolfsburg disse que vivia na Suíça, embora eu tenha perguntado o que ele havia ido - a motivação de ter ido lá, mas nenhuma resposta veio ainda. :)
Eso no es verdad, yo contesté tu questión, pero bien en en comienzo de mi participación en el "Foreign Language Thread", mira:
Wolfsburg wrote:Salve Tar,
Quanto a minha história, confesso que é relativamente comprida. Um pouco de coincidência em todos os cantinhos acabou me trazendo para a europa. Um resumo adequado seria dizer: a amizade que começou a oito anos entre eu uma estudante suíça acabou em um casamento feliz cheio de samba na Suíça.

E por aí vai. Estou temporariamente vivendo aqui, mas quero terminar meus estudos no Brasil (a nossa infectologia é mais vasta e definitivamente mais carente). Em Dezembro acabo meus estágios aqui e volto de mala e cuia para a América do Sul.

E vossa senhoria? Tem um resumo bom dessa vida nômade para dar?
Y entonces, que tal?

Español!

En español tambien es perfectamente possible una explicación ligera: hace ocho años ha venido una muchacha suiza a Brasil como estudiante de intercambio cultural. Nos quedamos buenos amigos e después ocho años somos hombre y mujer viviendo en un flat en Suiza. No obstante, la vida juntos en este flat es temporaria, pues deseo terminar mis estudios medicos en Brasil.

Deutsch!

Auf Deutsch wird es langsam schwierig die ganze Zeugs zu erklären! Aber ich versuche es sowieso. Vor acht Jahren eine Studentin aus der Schweiz ist als Austauschstudentin in meiner Stadt gelandet...

Kiddin! Thats Enough!

User avatar
Wolfsburg
Demon
Demon
Posts: 316
Joined: 19 Apr 2007
Location: Chräiebuerg

Unread postby Wolfsburg » 21 Jun 2007, 20:47

Panda Tar wrote: Eu é que preciso me cuidar. Estou com uma coisa quase virando tendinite no cotovelo esquerdo, devido às altas cargas do fisiculturismo - mas já estou cuidando com um gelinho, Jointment, alongamentos e exercícios de suporte para as articulações, além de ter que abaixar a quantidade de peso em exercícios para tríceps. :)

Espero não demorar muito para melhorar. ;|

Você aí na Suíça, Wolfsburg, tem planejamento para praticar algum esporte ou algo assim ou não tem interesse? :)
Se liga Tar, pode ser que você esteja arrumando um belo "tennis elbow", isso é basicamente a inflamação da inserção dosligamentos extensores dos dedos (aqueles que fazem o dedos esticarem e o punho se curvar para trás). Se você palpar o ponto certo no seu cotovelo, e ficar forçando o esticar dos dedos para trás, vai sentir exatamente o ponto aonde eles se ligam no osso (são ligamentos compriiidos).

O que causa a inflamação deles é a sobrecarga destes tendões (vc acertou até o nome do santo, exercícios para tríceps com sobrecarga = tennis elbow).

Quanto aos meus esportes favoritos, é patético dizer mas... só gosto de snowboard e basquete. E sem grupo de amigos na Suíça no meio do verão fica difícil arrumar qualquer um dos dois... :sad:

User avatar
okrane
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1786
Joined: 01 Sep 2006
Location: Paris

Unread postby okrane » 21 Jun 2007, 21:39

No creo que el frances sea el idioma del amor o especialmente dificil, es un idioma como todos los otros. "Paris, ville d'amour" es un estereotipo. Y por la dificultad... "y'a rien d'impossible"
si si, le français c'est justement la langue de l'amour... et quant à Paris, je vous assure qu'il n'existe d'autres villes plus romantiques... et en plus, après avoir essayé la cuisine française, vous allez avouer que c'est la meilleure place du monde...


Rien de mieux qu'un peu de publicité... :D

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 21 Jun 2007, 21:42

okrane wrote: Pai si atunci care e problema majora? Crezi oare ca vom ajunge vreodata la un nivel de trai suficient de bun ca sa aibe ce fura tiganii de la romani, ca sa nu mai plece in vest... sau capsunarii nostri or sa puna mana pe carte doar asa ca e mai bine?
Nu stiu, da stiu ca dc ne pasa mai mult de ce cred altii decat de adevar sigur n-o sa avem.
okrane wrote: Nu asta e intrebarea... intrebarea este, tu ca roman, meriti oare sa fii tratat si privit cu astfel de prejudecati din cauza unor aspecte care nu tin nicidecum de tine?

Si daca situatia e asa cum este ce putem face ca sa o amelioram, si ce sa nu facem ca sa nu o inrautatim?
Chiar merita sa sa-i aburim in loc sa speram ca o sa invete sa nu mai judece oamenii bazat pe zvonuri?!

okrane wrote: Si ca o mentiune interesanta, uitandu-ne la amicii nostrii de pe continentul celalalt. Pai statistic vorbind sunt mai saraci ca noi, si in mizerie mai mare ca a noastra... uita-te cateva replici in urma cand vorbea de violenta de pe la ei... dar totusi nu sunt considerati gunoaiele americii, si toate ca toate ei reusesc sa scoata in afara chestiile bune care sunt la ei...
Vezi, cu ce ii ajuta ca americanii cred ca e plin de femei usoare si care arata bine pe acolo? In afara de veniturile suplimentare ale pestilor?
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
okrane
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1786
Joined: 01 Sep 2006
Location: Paris

Unread postby okrane » 21 Jun 2007, 22:02

Vezi, cu ce ii ajuta ca americanii cred ca e plin de femei usoare si care arata bine pe acolo? In afara de veniturile suplimentare ale pestilor?
Ii ajuta pentru ca:

* strainii stiu ceva bun despre tara lor si mai mult sunt interesati de ceva din tara lor... de ce ziceam eu in conversatia de acu 2 pagini ca vreau sa ma duc acolo... nu glumeam sa stii.
* daca exista ceva atragator in tara aia, unii ar putea sa se gandeasca sa investeasca or sa se mute acolo, aducand astfel capital.
* ei cand pleaca in strainatate, si intalnesc strainii, din start sunt mult mai bine primiti de cei de acolo, poate in speranta ca li se va face o lipeala cu o tipa exotica...
* daca strainii cunosc un fapt bun care ii intereseaza, e un subiect de discutie, cu o persoana cu care a priori nu ai ce discuta initial...

si in fine, as putea sa continui...

Nu stii cat de cacat ma simt cand mai cunosc francezi care au fost in Romania in vizita, sau cu scopuri umanitare si imi povestesc de lucrurile naspa de acolo, ca despre o atractie turistica, iar eu tot ce pot spune este: "da, stiu ca e nasol, ca lumea e saraca, etc" - simtind intr-un fel sentimentul nedreptatit de altfel de superioritate.

Dar asta se intampla pentru ca ei nu au auzit de Eminescu, de Enescu, de Grigorescu, de Eliade, de Vlaicu, de Brancusi(de fapt de asta au auzit, si zic ca e de al lor :D ) de Poiana Brasov, de Muzeul Satului, de obiceiurile noastre care se mai tin pe la tara, si asa mai departe... iar astea nu sunt abureli.

Nu stiu, da stiu ca dc ne pasa mai mult de ce cred altii decat de adevar sigur n-o sa avem.
Mah da' tu crezi ca aici e asa raiul pe pamant? Uite un exemplu interesant... eram pe peronul unei gari asteptand metroul, in plina zi. Si dintr-un loc au sarit unii fugarindu-se intre ei... doua bande rivale cel mai probabil. Unul dintre cei fugariti a cazut jos, si ceilalti s-au oprit langa el, si i-au dat picioare pana l-au omorat. In vazul meu, si al tuturor celor de acolo.
Alt exemplu, cand erau grevele alea pe aici... m-am dus in centrul orasului si am trecut printr-o zona unde tocmai se daduse cu gaze lacrimogene de m-au durut capul si ochii toata seara.
Sau... mai tii minte de stirile alea cu luptele de strada cand ardeau aia masini acu vreo 2 ani...

Deci toate astea exista... important e ca lumea buna din vest stie bine sa arate lucrurile bune, si... daca vezi posturile de mai sus, toata lumea e impresionata...


Da' in fine... cred ca putem sa terminam discutia, ca tu scrii 3 linii eu scriu o pagina si tot nu ajungem nicaieri...

NurDas
Leprechaun
Leprechaun
Posts: 35
Joined: 06 Jan 2006
Location: Tartu/Dorpat

Sellistel puhkudel on tore, kui emakeel on väike keel

Unread postby NurDas » 21 Jun 2007, 22:35

Ei tea, kas eesti keeles on keegi siia juba midagi kirjutanud, aga ma tõesti ei viitsinud kahtesadat seitsetkümment kuut lehekülge läbi vaadata. Kui keegi pole juba kirjutanud, siis huvitav, kas keegi mõistatab ära või teab, mis keel see on? Peale eestlaste loomulikult..

User avatar
winterfate
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 6191
Joined: 26 Nov 2006
Location: Puerto Rico

Unread postby winterfate » 21 Jun 2007, 22:55

tLD wrote:Yo creo que se dice "romanica", no "romantica"... no?
That's the way I was taught my friend. ;)
Pretty strange that...since romantica has several other connotations in Spanish.
No creo que el frances sea el idioma del amor o especialmente dificil, es un idioma como todos los otros. "Paris, ville d'amour" es un estereotipo. Y por la dificultad... "y'a rien d'impossible" ;)
:)

Pero sería bueno aprender. :D
Wolfsburg wrote:En español tambien es perfectamente possible una explicación ligera: hace ocho años ha venido una muchacha suiza a Brasil como estudiante de intercambio cultural. Nos quedamos buenos amigos e después ocho años somos hombre y mujer viviendo en un flat en Suiza. No obstante, la vida juntos en este flat es temporaria, pues deseo terminar mis estudios medicos en Brasil.
Oh... 8|

¡Felicidades Wolfsburg! :applause:

Tienes suerte de haber conocido a tu esposa en un programa de intercambio...es una dicha que imagino no le pasa a todos. ;)

Y vives en Suiza...ok...ahora sí entendí. :D

¿Qué exactamente estás estudiando en la rama de la medicina? :)
The Round Table's birthday list!
Proud creator of Caladont 2.0!
You need to take the pain, learn from it and get back on that bike... - stefan
Sometimes the hearts most troubled make the sweetest melodies... - winterfate

User avatar
ThunderTitan
Perpetual Poster
Perpetual Poster
Posts: 23270
Joined: 06 Jan 2006
Location: Now/here
Contact:

Unread postby ThunderTitan » 21 Jun 2007, 22:57

okrane wrote: * strainii stiu ceva bun despre tara lor si mai mult sunt interesati de ceva din tara lor... de ce ziceam eu in conversatia de acu 2 pagini ca vreau sa ma duc acolo... nu glumeam sa stii.
Sunt sigur ca pestii locali sunt foarte tristi de clientul pierdut. :tongue:

* ei cand pleaca in strainatate, si intalnesc strainii, din start sunt mult mai bine primiti de cei de acolo, poate in speranta ca li se va face o lipeala cu o tipa exotica...
Da, e foarte placut sa fi tratat special pe interes.
Nu stii cat de cacat ma simt cand mai cunosc francezi care au fost in Romania in vizita, sau cu scopuri umanitare si imi povestesc de lucrurile naspa de acolo, ca despre o atractie turistica, iar eu tot ce pot spune este: "da, stiu ca e nasol, ca lumea e saraca, etc" - simtind intr-un fel sentimentul nedreptatit de altfel de superioritate.
Probabil ca era mai bine sa-i zici ca doar nu se astepta sa vada altceva intr-o misiune umanitara in orice tara.
Dar asta se intampla pentru ca ei nu au auzit de Eminescu, de Enescu, de Grigorescu, de Eliade, de Vlaicu, de Brancusi (de fapt de asta au auzit, si zic ca e de al lor :D ) de Poiana Brasov, de Muzeul Satului, de obiceiurile noastre care se mai tin pe la tara, si asa mai departe... iar astea nu sunt abureli.

Nu, sunt istorie.

Mah da' tu crezi ca aici e asa raiul pe pamant? Uite un exemplu interesant... eram pe peronul unei gari asteptand metroul, in plina zi. Si dintr-un loc au sarit unii fugarindu-se intre ei... doua bande rivale cel mai probabil. Unul dintre cei fugariti a cazut jos, si ceilalti s-au oprit langa el, si i-au dat picioare pana l-au omorat. In vazul meu, si al tuturor celor de acolo.
Alt exemplu, cand erau grevele alea pe aici... m-am dus in centrul orasului si am trecut printr-o zona unde tocmai se daduse cu gaze lacrimogene de m-au durut capul si ochii toata seara.
Sau... mai tii minte de stirile alea cu luptele de strada cand ardeau aia masini acu vreo 2 ani...

Deci toate astea exista... important e ca lumea buna din vest stie bine sa arate lucrurile bune, si... daca vezi posturile de mai sus, toata lumea e impresionata...
Exact ce ziceam... toata lumea prezinta o imagine indulcita (falsa adik) a tarii lor, ce-a ce = abureli.

* daca exista ceva atragator in tara aia, unii ar putea sa se gandeasca sa investeasca or sa se mute acolo, aducand astfel capital.
Nu te ingrijora, nu investeste nimeni cand lumea cere mita ca sa te lase sa-i ajuti.

Da' in fine... cred ca putem sa terminam discutia, ca tu scrii 3 linii eu scriu o pagina si tot nu ajungem nicaieri...
Ce, nu e catartic sati versi amarul?
Disclaimer: May contain sarcasm!
I have never faked a sarcasm in my entire life. - ???
"With ABC deleting dynamite gags from cartoons, do you find that your children are using explosives less frequently?" — Mark LoPresti

Alt-0128: €

Image

User avatar
okrane
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1786
Joined: 01 Sep 2006
Location: Paris

Unread postby okrane » 21 Jun 2007, 23:06

amarul meu e ca n-am vazut natie mai retardata ca romanii si incepe sa imi cam fie rusine de originile mele... da' nimic ce nu se poate rezolva cu o cerere de cetatenie si o schimbare de nume... asa ca, no worries here...

oricum, tu da-i inainte cu denigrarea tarii... sunt sigur ca sunt singurele chestii interesante care le ai de spus pe aici... nu stiu de ce toata istoria asta ma face sa ma gandesc la stirile de la ora 5.

User avatar
theLuckyDragon
Round Table Knight
Round Table Knight
Posts: 4883
Joined: 06 Jan 2006

Unread postby theLuckyDragon » 22 Jun 2007, 06:15

Nu, sunt istorie.
În sensul că "fac parte din istoria noastră" sau că "îs trecute, îs bălării" ("they're history")?
"Not all those who wander are lost." -- JRRT

User avatar
Pitsu
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1830
Joined: 22 Nov 2005

Re: Sellistel puhkudel on tore, kui emakeel on väike keel

Unread postby Pitsu » 22 Jun 2007, 06:37

NurDas wrote:Ei tea, kas eesti keeles on keegi siia juba midagi kirjutanud, aga ma tõesti ei viitsinud kahtesadat seitsetkümment kuut lehekülge läbi vaadata. Kui keegi pole juba kirjutanud, siis huvitav, kas keegi mõistatab ära või teab, mis keel see on? Peale eestlaste loomulikult..
Vahel on ikka postitatud, isegi mingi lühem diskusioon kujunes kunagi välja kui ma ei eksi.
Avatar image credit: N Lüdimois

User avatar
watcher83
Conscript
Conscript
Posts: 230
Joined: 01 Oct 2006
Location: Konos

Unread postby watcher83 » 22 Jun 2007, 07:48

Nu chiar, mai sunt si in Europa chiar tari privite mai rau, un exemplu care imi vine in minte se refera la albanezi
Where exactly does the rainbow end?

User avatar
okrane
Round Table Hero
Round Table Hero
Posts: 1786
Joined: 01 Sep 2006
Location: Paris

Unread postby okrane » 22 Jun 2007, 09:54

Let's change the subject... shall we...

eu am incercat sa imi spun punctul de vedere... poate ca dupa ce o sa traiti in strainatate o sa intelegeti mai bine la ce ma refer.

@Vel

Si toate problemele de care vb tu ca le ai in firul cu masinile sunt legate tot de imagine nu? Imaginea pe care ungurii o au in Romania si pe care romanii o au in Ungaria... probabil ca daca astea s-ar mai ameliora, lucrurile ar sta mai bine...

dar desigur... oamenii, cel putin pe la noi, e prosti rau...

NurDas
Leprechaun
Leprechaun
Posts: 35
Joined: 06 Jan 2006
Location: Tartu/Dorpat

Unread postby NurDas » 22 Jun 2007, 10:09

Igas maailma sadamas on vähemalt üks eestlane. Ja siin isegi mitu. :handshake:


Return to “Campfire”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests